روایت روزی خوش، از زبان روایت گران خوش ذوق

روزى متفاوت در گنجینه کویر

سلام
هموطنان عزیزم من اهل روستاى قطرم هستم
روستایی کوچک در دل کویر باکوه هاى قد کشیده به اسمان با مردمانى از جنس نور.
قطرم علی رغم زیبایی هاى خاصی که دارد به جز ایام خاص ، خالی از سکنه میباشد و اهالی روستا بر خلاف میل باطنى ، زندگى شهرنشینى را به روستا ترجیح داده اند ، اما با کوچکترین بهانه و مراسم در آنجا حضور یافته و دور هم جمع میشوند .
درتاریخ ٩۴/١١/٩ گروه مستند سفرى دیگر ( به کارگردانى ایمان مرتضوى و با مجرى گرى علی ابوالحسنى ) براى به تصویر کشیدن جاذبه هاى گردشگرى ، غذاهاى سنتى ، صنایع دستى ، سوغات و اداب رسوم به روستاى قطرم سفر کردند و روز به یادماندنى براى همه رقم زدند . این فرصت خوبی بود تا اهالی روستا با اتحاد و همبستگى خودشان و برپاکردن آداب و سنن قدیم ، نام قطرم را در سراسر ایران جاودانه کنند .
بعداز دوهفته انتظار بلاخره روز موعود فرا میرسد ، همگى باشور و اشتیاق وصف نشدنى منتظر حضور عوامل مستند سفرى دیگر بودند. درساعت ٩:٣٠ صبح مراسم استقبال با یه سلام گرم همراه با سرودن شعر توسط دختران عزیز ( ریحانه و غزل ) و سنتى خوانى اقایان ( حمیدرضا و علی دهقان ) اغازمى شود .
آیتم هاى زیادى در نظر گرفته شده بود و برنامه هاى زیادى تدارک دیده بودند از جمله :
-دغال بازى متشکل از دو گروه شش نفره
-زیلوبافى توسط اقاى حسین ملاحسینى
-سبد بافى توسط اقاى علی زینلی همراه باتوضیحات اقاى محمد دهقان
-همچنین برگزارى مراسم عروسی باشکوه به سبک وسیاق قدیم
روز خوبی سپرى شد ، مهربانى وشادبودن در روستا موج میزد ، امیدواریم بتوان با اجراى چنین برنامه هایی از وابستگى مردم از زندگى شهرى و ماشینى کم کرده و به زادگاه خود بازگردانیم .
در پایان به نوبه خود، از آقای محمد ایزدیان ، مصطفی پیرعلی ، حسین دهقان و سرکارخانم بیگى و همچنین مردم عزیز و غیور قطرم که چنین موقعیتی را ایجاد کردند تشکر میکنیم .

نویسندگان:  طیبه حکیمى (على) – محسن دهقان

دهیاری، شورا، کانون غدیر، پایگاه مالک اشتر و ریحانه قطرم photo_2016-02-09_15-42-19 photo_2016-02-09_15-42-24 photo_2016-02-09_15-42-30

درباره نویسنده

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *