معرفی مختصر

روستای قطرم:  از نظر موقعیت جغرافیایی در عرض ۳۱  درجه و ۲۳ دقیقه شمالی و طول ۵۵ درجه و ۴۸ دقیقه شرقی قرار دارد.
این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق از نظر موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان و در ارتفاع ۱۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره قرار گرفته است.
مزارع، باغات و منازل مسکونی در دامنه آفتاب گیر بصورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.
این روستا از نظر قدمت و پیشینه تاریخی از نخستین کانونهای زندگی و تجمع انسانی در منطقه است و بر طبق بعضی از منابع این روستا قبل از پیدایش تمدن کاریزی وجود داشته است.

 

  •  وجود قبرستان بسیار قدیمی خورشیدی در ابتدای ورودی روستا.
  •  وجود چراغهای پیه سوز قدیمی
  •  اجسام و اشکال (میخهای سفالی) که مورد استفاده آن نامعلوم است.
  •  قلعه و آثار قدیمی نظیر قلعه دختر
  •  پیر قطرم که زیارتگاهی است مورد تقدیس و احترام اهالی و مردم منطقه همه بیانگر قدمت و سابقه طولانی روستاست.

دهخدا در لغت نامه به نقل از فرهنگ جغرافیایی ایران، قطرم را این طور معرفی می کند: « دهی است از دهستان حومه بخش  بافق از شهرستان یزد دارای موقعیت جغرافیایی کوهستانی، آب و هوای معتدل و سکنه آن ۴۲۰ نفر و شغل زنان کرباسی بافی و…… ».
روستای قطرم از نظر آب و هوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر به فرد دارد. بطوریکه در این روستا محصولات گرمسیری نظیر خرما ، مرکبات تا محصولات سردسیری نظیر گردو ، بادام و … دیده می شود.
از دیدنی های قطرم چشمه آب بسیار ارزشمندی که استمرار حیات اقتصادی، اجتماعی قطرم از گذشته تا کنون بدان وابسته بوده و در اطراف چشمه بیشه زاری است بسیار دیدنی و سرسبز.
وضعیت منحصر به فرد زیست محیطی در منطقه :
تنوع گونه های گیاهی مانند : سبل اورس ، بنه ، بادام کوهی ، انجیر وحشی و گیاهان صنعتی و دارویی مانند: انغوزه ، زیره و … . وجود بز ، قوچ ، کل ، میش ، کبک ، تیهو و یوزپلنگ آسیایی
– وجود کوههای مرتفع و دیوارهای تند کوهستانی مساعد جهت کوهنوردی و سنگ نوردی
– طلوع و غروب دل انگیز و دیدنی خورشید با آسمان صاف و گاهگاهی حرکت ابرهای کومولوسی بر دیوارهای کوهستانی و جالب تر از همه اینکه در یک روز کوتاه زمستانی سه مرتبه شاهد طلوع و غروب خورشید هستیم.
– وجود چشمه های متعدد نظیر درب گوشین ، آب سی بزی ، درب دز سنگ قصاب و …
– دیوارهای سنگی منازل مسکونی و باغات ، کوچه های مسقف غیر همسطح ، پلکانی ، پر پیچ وخم و باریک معروف به کوچه های آشتی کنان .
– آثار امنیتی، دفاعی نظیر قلعه و کمینگاههای قدیمی
– تاسیسات آبی قدیمی نظیر استخر و آسیابهای متعدد آبی.
– شیوه سنتی دامداری مثل: مشک زنی ، تلم زنی برای تهیه فرآورده های متعدد و مرغوب لبنی
– چشمه تفریحی زیارتی و قدمگاه آب سی بزی
– وجود قلعه قدیمی مشهور به قلعه دختر در لبه پرتگاه کوهستانی نزدیک چشمه اب سی بزی
این روستا در طول ۸ سال دفاع مقدس خدمات ارزشمندی داشتـه و تعداد بسیــار زیادی در جبهـه حضور یافـتــه و ۱۱ شهیــــد بـــه اســــــلام و انقلاب هدیه نموده که سمبل افتخار روستا می باشد.
اهالی روستای قطرم از روحیه تعاون و همکاری بالایی برخوردارند که وجود ۸۰ حبه آب وقف ، حمام و تعداد ۷ مسجد و حسینیه نشان از اعتقادات خاص مردم است.
از دیگر دیدنی های روستا صنایع دستی که رابطه تنگاتنگی با محیط طبیعی و مشاغل دامداری و کشاورزی آنان دارد. سبد بافی با سرشاخه های بادام کوهی ، حصیر ، جارو و بادبزن بافی  و کلاه و ژاکت بافی از کرک و پشم گوسفندان.
تاثیر امنیت بر مکان گزینی روستا:
این روستا از سه طرف شمال جنوب و شرق توسط دیوارهای تند کوهستانی محصور شده و روستا فقط یک راه ورودی دارد که در سمت غربی قرار گرفته و در ابتدای آن در گذشته دیوارسنگی ، کمینگاههای دفاعی و قلعه وجود داشته که آثار آن از آن زمان تا کنون بر جای مانده و مشهود می باشد.
روستای قطرم به گفته بسیاری ماسوله استان یزد است و ازنظر ساخت معماری و بافت تاریخی از ویژگی های خاص ومنحصربه فردی برخوردار است.

محمد دهقان قطرمی

کارشناس ارشد جغرافیا