غذاهای محلی

کشک و بادمجان محلی

یکی از محصولات جالیزی روستای قطرم که آوازه آن تا دور دستها پیچیده است بادمجان است . به جرأت می توان گفت کشک و بادمجان کدبانوهای روستا به مانند نان محلی شان منحصر به فرد است آنها چنان این غذا را جا افتاده درست می کنند که نا خداگاه میخواهی انگشتان دستت را هم به همراهش بخوری !!!! امید وارم شما نیز این غذا را درست کرده و نهایت بهره لازم را ببرید.

مواد لازم:

بادمجان به میزان لازم

کشک ساییده شده به میزان لازم

سیرچند حبه

پیازبزرگ یک عدد

روغن به میزان لازم

ترخان نمک فلفل زردچوبه به میزان لازم

روغن حیوانی در صورت تمایل

روش پخت:

بادمجان ها را می توانید به دو روش بپزید.

روش اول: اگر بخواهید به مانند کدبانوهای روستایی پخت کنید باید به صورت گردی های کوچک خرد کنید و در قابلمه بریزید سپس دو قاشق غذا خوری روغن مایع و نصف فنجان آب به آن ضافه کنید بعد از اینکه آب جوش آمد شعله را کم کنید و اجازه دهید تا بادمجان ها خوب بپزد و له شود.

روش دوم : می توانید بادمجان ها را پوست کنده در آب نمک قرار دهید بعد از اینکه تلخی آن گرفته شد بادمجان ها را سرخ کنید و با اضافه کردن یک فنجان آب اجازه دهید تا پخته شود شما تا به  اینجا بدلخواه هر کدام از روشها را که خواستید انتخاب کنید. بعداز اینکه بادمجان ها پخته شد پیاز و سیر را در ظرفی جداگانه سرخ کنید زردچوبه نمک و فلفل به آن بیفزایید و در آخر ترخان را نیز اضافه کنید بعد از اینکه بوی خامی زردچوبه از بین رفت مواد را از روی اجاق برداشته و به بادمجانها اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا مواد ته نگیرد و غذای شما جا بیفتد در آخر کشک سائیده شده را به غذا افزوده “بهتر است که کشک شما تیره ساییده شده باشد “مرتب غذا را بهم بزنید تا غذای شما به ظرف نچسبد در صورت تمایل می توانید روغن حیوانی نیز به غذا اضافه کنید روغن حیوانی طعم خوبی به غذای شما می دهد.

امید وارم این غذا را درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

___________________

کماچ، نان محلی روستای قطرم

 

شما وقتی به هر شهر و روستای ایران پهناور سفر کنید به عینه مشاهده می کنید مردم آنجا علاوه بر آداب رسوم ،فرهنگ

،زبان ،لهجه و گویش مخصوص به خود، از غذا ها و یا نان و شیرینی جات مخصوص به خود بهره مند هستند. استان یزد نیز از این قاعده مستثنا نیست مردم شهر یزد فرهنگ و آداب و رسوم و لهجه و حتی غذا، نان و شیرینی جات مخصوص به خود را دارا هستند. کماچ نان محلی استان یزد است که تقریبا می توان گفت در بیشتر شهر های این استان پخت می کنند فقط شاید روش پخت هر شهر متفاوت باشد. اگر روزی به استان یزد سفر کردید در کوچه و خیابان به دنبال این نان نباشید زیرا به صورت صنعتی پخت نمی شود و این فقط هنر دست خانم های یزدی است.

یادش بخیر حدود ده سال قبل، هنوز روستا را خشکسالی فرا نگرفته بود با آمدن فصل پاییز انار چینی در روستا آغاز می

شد. اکثر مردم روستا انارهایشان را به رب تبدیل می کردند. شما وقتی وارد روستا می شدید و از هر کوی و برزن که عبور می

کردید. بوی رب پزی در کنار آن آبگوشت محلی(به قول خودشان آبگوشت آتشی ) و یا کماچ خاکستری به مشامتان می رسید و شما را وسوسه می کرد که به دنبال بو بگردید تا بتوانید چند لقمه از این نان محلی را نوش جان کنید.

 

ما در اینجا قصد داریم طرز پخت این نان را به شما دوستان آموزش دهیم:

خمیر این کماچ را به دو روش می توان تهیه کرد:

 

ساده ترین راه این است که چند چونه خمیر را از نانوایی تهیه کرده (بهترست خمیر نان بربری باشد.)

مواد لازم برای پخت کماچ:

۱- چند چونه خمیر بربری

۲- شیر ولرم به میزان لازم

۳- سیاه دانه،کنجد،برگ پیاز خشک شده وکوبیده شده، زیره ،گل خسک(به زبان محلی گل زرد)

۴- کره محلی (روغن گوسفند) ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری سرپر

۵- روغن مایع به میزان لازم

 

طرز تهیه:

ابتدا خمیر را در ظرفی که گنجایش آن دو برابر خمیر باشد می ریزید سپس سیا ه دانه،کنجد، برگ پیاز، گل خسک، زیره سبز به همراه دو قاشق غذاخوری کره حیوانی را به آن اضافه کرده شیر ولرم را کم کم به خمیر اضافه می کنید و مرتب خمیر را ورز می دهید تا مانند ماست شل شود باید(به این نکته توجه کنید که شیر را حتما آرام آرام اضافه کنید) سپس هنگامی که خمیر به حد خود رسید در ظرف را می گذارید وبا کشیدن پارچه روی آن در جای گرم قرار می دهید تا خمیر به اصطلاح ور بیاید و حجم آن دو برابر شود و داخل خمیر مانند لانه های زنبور سوراخ سوراخ شود. وقتی به این مرحله رسید قابلمه را روی شعله گاز گذاشته وقتی داغ شد روغن مایع را داخل قابلمه ریخته به حدی که ته قابلمه را بگیرد سپس خمیر را داخل قابلمه بریزید باقیمانده کره حیوانی را روی خمیر می ریزید با چنگال چند شیار ایجاد کنید تا روغن به داخل خمیر نفوذ کند و مغز خمیر پخت شود. ۵ الی۱۰ دقیقه شعله متوسط باشد تا خمیر خودش را بگیرد بعد شعله را کم کنید (شعله باید به مانند دم گذاشتن برنج باشد)  و صبر می کنید تا پشت کماچ سرخ شود سپس طرف دیگر را چرخانده تا آن طرف نیز سرخ شود کماچ خیلی ترد و خوشمزه می شود این کماچ نباید موقع سرخ شدن بی روغن شود زیرا احتمال سوختن وجود دارد. پخت این کماچ حدود ۳ ساعت به طول می انجامد.

اگر مایل باشید خودتان آرد را تهیه کنید و این کماچ را بپزید باید:

ابتدا آرد و مایه خمیر را داخل ظرف

بزرگی ریخته بعد آب ولرم را آرام آرام به آن اضافه کنید و خمیر را ورز دهید تا به مانند خمیر نانوایی شل شود در ظرف را بگذارید و پارچه روی آن بکشید و در جای گرم قرار دهید تا خمیر ور بیاید و حجم پیدا کند از اینجا به بعد باید برای شل کردن دوباره خمیر به روش بالا عمل کرد.

نکته: افرادی که دارای فشار خون و یا چربی بالایی هستند مواظب باشند پرخوری نکنند.

امیدوارم این کماچ را درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.           ” نوش جان”

 

فرستنده: رضوان زینلی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *