شادی و هیجان را با مسابقه موشک های آبی تجربه کنید

کانون فرهنگی هنری غدیر روستای قطرم در تعطیلات نوروز ۹۵ مسابقه علمی، مفرح و شاد موشک های آبی را برگزار می کند.

علاقمندان با ساخت موشک آبی در این مسابقه پر هیجان و شاد شرکت و ضمن ایجاد فضای علمی و مهیج، نبوغ و استعداد خود را تقویت نموده و زمینه رشد و شکوفایی فرزندان خود را مهیا ساخته و روحیه اختراع و ابتکار را در آنها تقویت می نمایند.

این مسابقه محدودیت سنی و جنسیت ندارد و همه می توانند در آن شرکت فعال داشته باشند و از هیجان آن لذت ببرند ساخت موشک آبی آسان و بدون هزینه است.

وسیله لازم بطری ۱/۵ یا  ۲ لیتری نوشابه خانواده است که با چسباندن باله به انتهای آن و طراحی نوک آن باسلیقه خود موشک ساخته می شود البته جنس و شکل باله و نوک در برد موشک موثر است.

سکوی پرتاب (لانچر) و کمپرسور باد توسط کانون تهیه و در محل مسابقه وجود دارد.

مسئولیت و داوری مسابقه به عهده محمد ابوالحکیمی دبیر فیزیک می باشد و علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی با ایشان تماس حاصل فرمایند.

mooshak-Abi2

روش ساخت و کار موشکهای آبی:

موشکهای آبی نیروی پیشران خود را ازفشار هوای داخل آن که توسط پمپ وارد شده با خارج کردن آب با فشار زیاد از خروجی (نازل) بدست می آورد نوک تیز یا مدور آن با شکافتن هوا اثر مقاومت هوا بر حرکت موشک را کاهش می دهد و باعث افزایش برد آن می گردد.

باله ها که ذوزنقه ای و یا منحنی ساخته می شوند و در انتهای موشک و نزدیک خروجی آب نصب می گردند کار برقراری تعادل موشک را انجام می دهند و با افزایش مدت پرواز سبب افزایش برد موشک می گردند.

معمولا سه باله یکسان به انتهای موشک وصل می شود علاوه بر این باله ها باعث پیمایش مسیر روی خط راست می گردد. سطح صاف و گرد موشک اثر مقاومت هوا را بهتر کاهش می دهد پس از بطری هایی استفاده کنید که سطح آنها کمترین برآمدگی و فرو رفتگی را داشته باشد.

مرکز جرم موشک باید در قسمت یک سوم جلو موشک باشد. برای این منظور چند گرم از یک ماده نرم شبیه خمیر مجسمه قبل از نصب نوک به قسمت جلو موشک بچسبانید .( ماده سخت ازقبیل سنگ و فلز ممکن است خطر آفرین باشد)  دهانه بطری را دقت کنید لوله اب (لوله یک دوم)  به آسانی در آن وارد شود.

mooshak-Abi3

 

درباره نویسنده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *